Ударни вести
Насловна / ВЕСТИ / Кире Лазаров – најдобар европски ракометар за декември

Кире Лазаров – најдобар европски ракометар за декември

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1

Кире Лазаров е најдобар европски ракометар за месец декември, објави ЕХФ преку својата официјална веб-страница. Европската куќа на ракометот од неодамна избира најдобар ракометар и ракометарка за секој месец во календарската година, а овојпат признанието завршува во рацете на македонскиот десен бек. Лазаров доаѓа до наградата благодарение на извонредното издание на дербито со ПСЖ во Лигата на шампионите, во кое Македонецот со девет гола му ја донесе победата на каталонскиот гигант.

За мене е голема чест што сум избран за најдобар ракометар во декември, уште повеќе бидејќи ова ми е прва ваква награда. Поради големите ѕвезди кои играат ширум Европа јасно е дека конкуренцијата за оваа награда е голема, што ме прави уште позадоволен. Им благодарам на сите оние кои гласаа за мене“ – изјави Лазаров.

Зад капитенот на македонската репрезентација се најде голманот на Кјелце, Филип Ивиќ, потоа Јонас Калман од Пик Сегед, Хулен Агинагалде од Кјелце и Алекс Душебајев од Вардар.

Наградата за најдобра европска ракометарка за декември сосема очекувано замина во рацете на Нике Грот, холандската репрезентативка која беше избрана за МВП на Европското првенство што минатиот месец се одржа во Шведска.

Извор: ekipa.mk

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
loading...

За Ljubomir Pepic

По потекло сум и роден во Велес. Јас сум еден од бифшите блогери.

Провери

ВИДЕО: Дете пристигнало на училиште со хеликоптер

Like Like Love Haha Wow Sad Angry Хеликоптерот од типот Робинсон R22 Бета слетал во …

Leave a Reply

Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]