Ударни вести
Насловна / ЛАЈФСТАЈЛ / ХРАНА / Пита од стар леб

Пита од стар леб

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1

Ова јадење се подготвува брзо, а состојките речиси секогаш ги имате во кујна.

Состојки:

  • 1 векна стар леб
  • 4-5 јајца
  • 300 гр сирење
  • 2 шолји масло
  • 1/2 л млеко
  • 1 лажичка брашно
  • суво грозје

Начин на подготовка:

Лебот исечете го на парчиња со еднаква големина и наредете ги на намастена тепсија.

Разматете јајца, додајте издробено сирење, малку сол, млеко и лажичка брашно, па сè убаво соединете. Со оваа смеса прелијте ги наредените парчиња леб. Преку питата ставете суво грозје.

Печете додека не порумени.

Добар апетит!

Извор: sky.mk

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
loading...

За Ljubomir Pepic

По потекло сум и роден во Велес. Јас сум еден од бифшите блогери.

Провери

Највкусното нешто: Рецепт- тополо ладно колач

Like Like Love Haha Wow Sad Angry 1 Нема гурман кој може да му одолее …

Leave a Reply

Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]