Ударни вести
Насловна / ЗАБАВА / УМЕТНОСТ

УМЕТНОСТ

СЕКОЈА ЧЕСТ: Какво изненадување и приреди фан на Елена Ристеска ќе се воодушевите! (фото)

По три седмици пауза Елена Ристеска се врати во теретаната. Таа откри дека чувството да се вежба е одлично и едвај чека ова повторно да и стане редовна пракса.

Читај повеќе

„Улога како Зоне се добива еднаш во животот“

Нецели месец дена по премиерата во соседна Србија синоќа во Cineplexx и публиката во Скопје го имаше задоволството да го проследи продолжението на љубовната приказна на Зоне и Мане. Со прилично изменета и подмладена актерска екипа, нешто што е сосема разбирливо со оглед на тоа дека првиот дел својата премиера ја имаше пред цели 15 години, „Зона Замфирова 2“ синоќа во Cineplexx во Скопје ја имаше и својата македонска премиера.

Читај повеќе

ФОТО: Илустраторот HuskMitNavn користеше 3Д трикови за да ги оживее цртаните ликови

Еден илустратор од Копенхаген HuskMitNavn користеше паметни 3Д трикови за да ги оживее цртаните ликови, и тоа го стори много вешто. Погледнете го сето тоа во долната галерија:

Читај повеќе

Заедно на изложбата на сестра и Драгица: Запознајте ја мајката на Елена Ристеска! (фото)

Деновиве сестрата на Елена Ристеска, Драгица Ристеска, одржа самостојна изложба под називот „Сенки“. На отворањето во Гевгелија присуствуваше и Елена заедно со мајка си Деса.

Читај повеќе

УНИКАТНА УМЕШНОСТ И МОДА: Цвеќарка во Велес изработува фустани од цвеќиња (ФОТО/ВИДЕО)

Нова слика и нов поим на одењето во цвеќарница ни отвори Јагода Пачемска. Таа не е само цвеќарка. Таа е и дизајнерка која од цвеќе може да направи сè, па дури и облека. Колку и да звучи необично, Јагода на природните цвеќиња им дава нова смисла и од нив креира фустани, здолништа, шапки и голем број разни модни додатоци Погледот кон ливада од цвеќиња е празник за сечии очи, еден цвет е симбол за внимание, букет од цвеќе е љубов, а замислете си, пак, фустан направен од свежо цвеќе. Тој би ги обединил сите овие елементи и би ја додал и уметноста како креативен процес.

Читај повеќе

ФОТО: Бугарската уметничка Камелија Велкова објави нови нејзини дела

Бугарска уметничка Камелија Велкова пушти нови нејзини дела на нејзината фан страница. Делата се направени оваа 2016 година и се во стил на предходните, на нив насликани се жени топлес. Видете ги сите нејзини нови слики испод кои на продажба на ИБЕЈ требаат наскоро да се најдат, па ако ви се свиѓа купете си го некој потрет во иднина: Нејзиниnата фан страница е следна: Камелија Велкова

Читај повеќе

Креативност и мизерија од Трајче Чатмов (фото)

Изложба на авторот во родниот град, по 10 години пауза. Се претстаувава со 44 дела работени последните четири години, во акрил на платно Вчеравечер  во велешкиот ликовен салон беше отворена изложба на академскиот сликар Трајче Чатмов. По десет години  ова е второ претставување на Чатмов  во родниот град, овој пат  со изложбата насловена „Креативност и Мизерија“.   На неа  се претставени 44 слики  изработени во акрил на платно, во период од  последните четири години. Работени се во фаза на експресионизмот. 

Читај повеќе

ГРАНДИОЗНО: Еве како ќе изгледа амфитеатарот кој го најави Груевски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска најави дека ќе биде обновен уникатниот отворен амфитеатар во локалитетот Скупи со 9.000 седишта. Еве како ќе изгледа според видеото до кое дојде КУРИР. -Амфитеатарот е еден од најзначајните објекти од римскиот период во Македонија и еден од најголемите на Балканот и пошироко. Во рамките на Скупи, прогласен за споменик на културата од прва категорија, вршени се археолошки истражувања, а минативе 2 години првите систематски археолошки испитувања. Според некои проценки на научните работници се смета дека амфитеатарот може да прими 8000 до 10000 гледачи, истакна Груевски.

Читај повеќе

Изложба за Ромите во конц логорите (фото)

За Холокаустот на Ромите од Унгарија во Втората Светска војна Во Ликовниот  салон во Велес отворена е изложбата  ,,Патот на логорите на смртта“ посветена на страдањето на Ромите во Унгарија. Тоа е  дел  од  поголема колекција поставена во Центарот за Образование, историја, култура и Холокауст на Ромите во Будимпешта -Унгарија.

Читај повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО – Велешките цркви на изложба во Њујорк

Во Њујорк, во МЦ галери е поставена изложба на фотографии од Стефан Шашков, насловена “Напуштените храмови”. Шашков изложува 24 фотографии направени во 2014 година, во селата во велешкиот регион, под водство на Дарко Николовски, советник конзерватор во Националниот конзерваторски центар, кој наедно е и куратор на поставката.

Читај повеќе
Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]