Насловна / ТЕХНОЛОГИЈА

ТЕХНОЛОГИЈА

Нова промена на „Фејсбук“- корисниците револтирани

Корисниците на најголемата социјална мрежа во светот се повторно револтирани од промените на страницата. Од вчера на „Фејсбук“ е достапна оцијата „Stories“ во Ирска, а во следниот период ќе стане достапна и во другите земји.

Читај повеќе

Текстот за велешката легенда Љубе Џипунот се најде во топ 10 на најчитани текстови за 2016 година

Ти реков ми рече е нај влијателна велешка веб страна и е најдобро ранкувана велешка веб страна на фамосниот сервис Алекса во Македонија. Ова се најпрочитани текстови на ти реков ми рече кои беа во 2016 година објавени: 

Читај повеќе

ВИДЕО: Тип кој го распакува мобилен телефон кој вреди 20 000 долари

Се работи за можеби најскапиот мобилен телефон во светот и го остава во сенка било кој друг. Погледнете го сето тоа во долното видео: 

Читај повеќе

Гласајте за Велес Прес и држете среќа

Како секоја година и оваа година во Македонија ќе бидат од страна на Медија Солушен изабрани најдобри сајтови за 2016 година во повеќе категории. Пред повеќе денови беа номинирани Македонски сајтови кој ќе ае борат ѕа првите три места во секоја категорија.

Читај повеќе

ПРВПАТ ВО ИСТОРИЈАТА: На интернет повеќе се пристапува од телефони отколку од компјутери

Голем момент за глобалната мрежа како феномен на 21 век Првпат во историјата повеќе луѓе во светот на интернет пристапуваат преку мобилни уреди отколку преку своите компјутери. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето на компанијата „Стат каунтер“ која ја прати дистрибуцијата на интернет-сообраќајот.

Читај повеќе

Златен iPhone 7 со ликот на Доналд Трамп

Веројатно нема многу луѓе во светот кои не сте слушнале на Доналд Трамп, новоизбраниот претседател на САД. Овој човек е очигледно моќен и популарен, како што е демонстрирано во текот на изборите оваа година, кога ја победи Хилари Клинтон. Една руски компанија одлучи да му оддаде почит на него, креирајќи модел на iPhone 7, кој е украсен со ликот на Доналд Трамп во златни бои. За љубителите на овој модел и на Доналд Трамп, ова е секако добра вест. Како што можете да си претпоставите, овој дизајн е дело на руската компанија Caviar, која на овој начин ја прославува победата на Трамп.

Читај повеќе

iPhone 8 доаѓа со безжично полнење сосем различно од се досега видено

И покрај фактот дека iPhone 7 e кратко време на пазарот, веќе се појавуваат гласини во врска со iPhone 8. Следната година е десетг… И покрај фактот дека iPhone 7 e кратко време на пазарот, веќе се појавуваат гласини во врска со iPhone 8. Следната година е десетгодишнината од почетокот на издавањето на iPhone, па се очекува дека претстојниот iPhone ќе донесе големи и значајни промени.

Читај повеќе

Tesla претстави SolarCity соларни покриви за домовите

Американската компанија Tesla на чие чело е познатиот Елон Маск, покажува дека нема да биде само производител на автомобили, туку воопшто на секаков вид на зелена технологија. Нивниот најнов производ изработен во колаборација со SolarCity се покриви за куќите со вградени соларни панели, кои треба да овозможат напојување на домовите со електрична енергија само преку сонцето.

Читај повеќе

ФЕЈСБУК ИМА СКРИЕНА ОПЦИЈА: Еве како да ги пронајдете „невидливите“ пораки што ви ги испраќаат (ВИДЕО)

Се работи за едноставен, а многу корисен трик Се чини дека луѓето од Фејсбук секогаш се обидуваат да најдат начин за подобрување на својата платформа, со цел на корисниците да им понудат што подобра услуга. Но, понекогаш, промените се премногу скриени за секојдневните корисници, а тоа може да претставува проблем.

Читај повеќе

Фрлете прв поглед на новата конзола на Нитендо “Nintendo Switch”

Се работи за супер пренослива хибридна конзола, за која во себе ќе си речете “замолчи и земи ми ги парите” 🙂 Нитендо овој пат се потруди навистина да биде поуникатен од конкуренцијата, за што може да се каже дека конкуренцијата ја остава далеку зад себе. Погледнете за повеќе испод во долното видео:

Читај повеќе
Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]