Ударни вести

ПИЈАЛОЦИ

ЧУДО ОД ДИЕТА! ЕВЕ КАКО ДА ОСЛАБЕТЕ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА

Потребни состојки за овој напиток: зелен чај, цимет и ловоров лист. Подготовка: Сварете 800 ml вода, тргнете ја, додајте 1 лажица цимет, 3 ловорови листа и рамна голема лажица зелен чај. Поклопете го и оставете го 15 минути да одстои а потоа само процедете го.

Читај повеќе

Одбележана 150-годишнината на Џек Даниелс со успешна потрага по буре во Скопје

Милена Миленковска беше најбрзата личност која го пронајде бурето што беше скриено во скопскиот ресторан „Пелистер“ во рамки на глобалната прослава на 150-годишнината на дестилеријата „Џек Даниелс“ Скопскиот ресторан „Пелистер“ беше локацијата на која што специјално, рачно изработено, буре на компанијата „Џек Даниелс“ беше скриено, а Милена Миленковска беше најбрзата личност која што го пронајде и ја освои првата награда. Со ова успешно заврши потргата по буре со која што Македонија, како и многу други земји во светот, ја прослави 150-годишнината од основањето на најстарата регистрирана дестилерија во САД. Победничката најбрзо ги реши трагите, кои што беа споделени преку македонската Facebook страница на Jack Daniels, ја откри и прва пристигна на местото со што ја освои највредната награда. Таа вклучува специјално дизајнирана бар-опрема и патување за две лица во Софија, Бугарија, како и билети за рок-концерт. – Навистина сум среќна што победив, прекрасно е да се овои наградата, но, исто така, беше забавно да се учествува во ова натпреварување бидејќи го поврза мојот град со еден од најдобрите и најпопуларните виски брендови во светот – изјави Милена Миленковска откако го прими признанието за кое што требаше да ги разоткрие четирите траги и да ја каже точната лозинка на чуварот на …

Читај повеќе

Заборавете ја Франција, пијте вино од Македонија

Македонија е од господ благословена кога е прашање произвоство на Виното и лозарството. На наредниот линк можете да прочитате зошто Македонското вино е подобро од Француското: ВИНО

Читај повеќе

Би пробале сино вино? (фото)

Добро знаеме дека црвеното вино одлично оди со црвено месо, а белото вино со бело место… Но, што е со синото вино? Со што си одговара, со што може да се комбинира? Веројатно никогаш досега не сте морале да размислувате за ова прашање… Токму така, но тренд, кој се очекува да се рашири и целосно да ни го промени искуството со вина, е синото вино.

Читај повеќе

Летото може да почне: Рецепти за 6 коктели со вино

Летото е веќе на прагот, а освежителните коктели се нешто кое секој од нас би сакал да го има до себе во топлите летни денови. Коктелите се одличен начин да ја изгасите жедта и да се освежите, особено ако тие се направени од свежо овошје и вашето омилено вино. Следните рецепти ќе ви дадат идеи како да направите освежителни коктели од вино и сезонско овошје.

Читај повеќе

„Вранец Веритас“ на „Стоби“ меѓу петте исклучителни вина од Балканот

Американскиот „Вашингтон пост“ го смести виното „Вранец Веритас“ од бербата од 2011 година на винаријата „Стоби“ меѓу најквалитетните вина од Балканот и од Мала Азија. Стручњакот Дејв Мекинтаер во тесната селекција го става „Вранец“ меѓу петте исклучителни вина од Балканот.

Читај повеќе

Седум причини зошто е добро да пиете виски

Вискитo е еден од најдобрите и најпознатите алкохолни пијалаци во светот. Со потекло кое датира уште во далечниот 15-ти век, вискито во минатото покрај тоа што бил алкохолен пијалак за уживање, служело и како лек, па дури и како валута. Прочитајте неколку причини зошто треба да одберете токму виски како пијалак и кои се здравствените бенефиции од истото.

Читај повеќе

Рецепт за зимска, празнична Сангрија која ќе ве стопли

Сангријата ве асоцира само на лето? Грешка! Треба малку да го модифицирате вкусот за да добиете совршен зимски пијалак кој ќе ве стопли подобро од чај. Наместо портокали и лимони, користете ги плодовите на студеното време – крушки, јаболка, калинки…

Читај повеќе

Новогодишни пијалаци кои вреди да научите да ги подготвувате

Доколку не сакате да ги повторувате старите алкохолни пијалоции кои одново и одново ги пиете, тогаш ви предлагаме да ја разбудите вашата креативност и да создадете нешто ново за време на празниците кои доаѓаат.

Читај повеќе

Рецепт кој вреди богатство: Млеко со жалфија за ослободување од кашлицата

Зимските настинки и грипови често се пропратени со сува кашлица, која ако не се третира на време може да доведе до компликации. Па, ако ги пробавте сите сирупи и пастили за надразнето грло и не ви помогнаа, вреди да се обидете со овој рецепт со жалфија.

Читај повеќе
Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]