Ударни вести
Насловна / ТЕХНОЛОГИЈА / СОФТВЕР И ХАДВЕР

СОФТВЕР И ХАДВЕР

ВИДЕО: Прв паметан часовник за слепи луѓе

Направен е првиот паметен часовник за слепите лица и лицата со оштетен вид со Брајова азбука наречена точка. Сето тоа погледнете го во горното видео:

Читај повеќе

ВИДЕО: Тип кој го распакува мобилен телефон кој вреди 20 000 долари

Се работи за можеби најскапиот мобилен телефон во светот и го остава во сенка било кој друг. Погледнете го сето тоа во долното видео: 

Читај повеќе

Златен iPhone 7 со ликот на Доналд Трамп

Веројатно нема многу луѓе во светот кои не сте слушнале на Доналд Трамп, новоизбраниот претседател на САД. Овој човек е очигледно моќен и популарен, како што е демонстрирано во текот на изборите оваа година, кога ја победи Хилари Клинтон. Една руски компанија одлучи да му оддаде почит на него, креирајќи модел на iPhone 7, кој е украсен со ликот на Доналд Трамп во златни бои. За љубителите на овој модел и на Доналд Трамп, ова е секако добра вест. Како што можете да си претпоставите, овој дизајн е дело на руската компанија Caviar, која на овој начин ја прославува победата на Трамп.

Читај повеќе

iPhone 8 доаѓа со безжично полнење сосем различно од се досега видено

И покрај фактот дека iPhone 7 e кратко време на пазарот, веќе се појавуваат гласини во врска со iPhone 8. Следната година е десетг… И покрај фактот дека iPhone 7 e кратко време на пазарот, веќе се појавуваат гласини во врска со iPhone 8. Следната година е десетгодишнината од почетокот на издавањето на iPhone, па се очекува дека претстојниот iPhone ќе донесе големи и значајни промени.

Читај повеќе

Фрлете прв поглед на новата конзола на Нитендо “Nintendo Switch”

Се работи за супер пренослива хибридна конзола, за која во себе ќе си речете “замолчи и земи ми ги парите” 🙂 Нитендо овој пат се потруди навистина да биде поуникатен од конкуренцијата, за што може да се каже дека конкуренцијата ја остава далеку зад себе. Погледнете за повеќе испод во долното видео:

Читај повеќе

Ако во САД ве фатат со Galaxy Note 7 во авион, може да бидете уапсени!

Ако досега за вас немаше доволно добра причина да го вратите вашиот Samsung Galaxy Note 7 поради проблемите со прегревање и самозапалување, еве една работа која би можела да ве премисли – во САД целосно е забрането да се носи Note 7 во авионите и доколку некој патник го направи тоа, може да биде уапсен и да заработи кривична пријава.

Читај повеќе

Samsung нуди 100 долари на корисниците на Note 7 доколку повторно земат Galaxy телефон

Иако сѐ уште немаме детални информации за тоа како ќе тече враќањето на Galaxy Note 7 кај нас, во САД корисниците на уредот ќе ги добијат сите пари кои ги платиле за него, плус 100 долари доколку повторно се одлучат на Galaxy телефон. Згора на тоа, корисниците ќе ја добијат и разликата во парите за цената на телефоните, а бидејќи Note 7 е најскап модел во понудата, доколку корисниците се одлучат на Galaxy S7 Edge на пример, ќе заштедат уште минимум 125 долари, што заедно со погоре споменатите 100 долари кредит се собира како навистина добра сума, која сигурно ќе примами голем дел од купувачите повторно да се одлучат на Galaxy уред.

Читај повеќе

Футуристичниот мотор на BMW е препаметатен за да ви е потрабна кацига

BMW Моторциклистчка Визија за следните 100 годинит има систем за само-балансирање за да се одржи во исправена положба. Иднината на мотоцикли изгледа неверојатно возбудливо. Погледнете го тоа во долното видео:  

Читај повеќе

Facebook воведе енкриптирани пораки за сите корисници на Messenger

Од оваа недела, со инсталирање на најновата верзија од Facebook Messenger за Android и iOS, сите корисниците добиваат можност да разговараат „тајно“ со своите пријатели, односно преку заштитени и енкриптирани пораки. Енкрипција на пораките веќе стана нормална работа кај ваквите апликации, а Messenger е меѓу последните кои го немаа воведено ова како функција. Истата овозможува да пораките се шифрирани за сите, освен за двете страни во разговорот.

Читај повеќе

Едвард Сноуден му спушти на Гугл Ало – Апликацијата ќе ве шпионира

Едвард Сноуден како најголем борец за заштита на приватноста ги предупреди корисниците да не ја инсталираат новата апликација за допишување Google Allo бидејќи применува алгорирам кој ве пронаоѓа преку телефонскиот број со што владините агенции многу полесно ќе може да ве шпионираат.

Читај повеќе
Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]