ЗДРАВЈЕ

НЕ ПИЈТЕ ОТСТОЕНА ВОДА: Чашата со вода од синоќа е штетна, фрлете ја!

Освен тоа што поради изложеноста на зрачење се менуваат нејзиниот хемиски состав и pH-вредноста, во таквата вода се собираат и честички од прашина, бактерии и таа станува нездрава за пиење Водата што преку ноќ е оставена во чаша или во отворено шише не треба да се пие, велат научниците.

Читај повеќе

6 совети за ублажување на чешањето предизвикано од бричење

Чешањето на кожата после бричење е сосема нормално, а најчести причини за тоа се иритација од самото бричење или од производите што ги користите. За среќа, станува збор за појава која лесно може да се спречи.

Читај повеќе

Метод кој го залуди светот – овој лек го враќа видот за само 1 ден!

Нашиот вид ни дава 90% од информациите кои ги добиваме, што ни помага да дознаеме повеќе за светот кој не опкружува и да ги одбегнеме можните препреки. За жал, видот е првото сетило кое го погодува стареењето. За среќа, постои решение кое ќе го подобри вашиот вид за само неколку седмици! Еве како се приготвува рецептот:   Потребни состојки: 1 чаша вода 1 грам шафран   Постапка: Водата ставете ја на оган додека да зоврие, а тогаш додадете го шафранот. Оставете да врие една минута, а потоа тргнете од оган. Кога ќе излади, процедете. Додадете малку мед по вкус и испијте го овој чај. Повторете ја постапката секоја ноќ пред легнување и видот значително ќе се подобри за само неколку седмици. Освен тоа што ќе ви се врати видот, во вашиот организам ќе дојде до чистење на крвта, регулирање на триглицеридите и нивото на холестеролот, ќе се подобри циркулацијата на крвта, ќе се излекува артритисот и ќе се подобри вашето памтење. Извор: nmd.mk

Читај повеќе

Третмани што треба да се избегнуваат за време на бременоста

Кај повеќето жени, кожата, косата и ноктите за време на бременоста изгледаат подобро од секогаш. Меѓутоа, целулитот, тој непријател на женската убавина ги напаѓа токму трудниците, а истиот проблем се случува и со стриите и испуканите капилари. Многу третмани кои би можеле да помогнат во санацијата на овие проблеми на трудниците им се забранети.

Читај повеќе

Овие цигари предизвикуваат карцином кој тешко се дијагностицира! Проверете дали ги користите!

Конзумирањето „light“ и „slim“ цигари влијае на развивање карцином на белите дробови кој тешко се дијагностицира и кој брзо напредува. Др. Огуз Килинц, член на работната група за контрола на конзумирање тутун на здружението Торкас во Турција, рекол дека конзумирањето тутун предизвикува различни болести меѓу кои и карцином.

Читај повеќе

Домашни ефикасни лекови за лечење на грипот

Против висока телесна температура помагаат облозите од компири. Два до три рендани компири се рендаат заедно со лушпата, се додава една лажица оцет и добиената смеса се замотува во газа. Чорапи натопени со алкохолен оцет ја намалуваат температурата.

Читај повеќе

Телото ве предупредува: Дали се будите со отечено лице?

Можеби честопати се прашувате зошто наутро кога ќе станете, вашето лице е потечено. Ако тоа се случува секој ден, нормално е да бидете загрижени. После спиење, нормално е лицето да биде малку надуено, па дури и од навидум непознати причини. Но, иако не мора да значи дека е во прашање нешто сериозно, во никој случај не треба да го занемарите ваквото отекување, особено ако се случува секој ден. Ова се дел од причините заради кои може да дојде до забележливо отекување на лицето: 1. Сте изеле премногу солена храна Ако пред да легнете, сте јаделе храна која содржи голема количина натриум, тогаш не е чудно што лицето ви е отечено. Преголемата количина на сол ги задржува течностите во телото, што предизвикува подуеност. 2. Сте пиеле алкохол пред спиење Алкохолот доведува до дехидрација и истовремено ги проширува крвните садови, заради што може да се разбудите со отечено лице. 3. Не сте ја отстраниле шминката Отеченото лице може да се должи на алергиска реакција, предизвикана од неисчистената шминка. 4. Сте спиеле на неудобна перница Дури и перницата може да биде причина за надуено лице во утринските часови. Ако перницата е мека и главата ви пропаѓа, околу очите може да се собере поголема …

Читај повеќе

Никако не палете цигара по јадење! Еве зошто

Повеќето пушачи сакаат да запалат цигара веднаш штом завршат со јадење на оброкот. Некои тоа го прават затоа што сакаат да „помогнат“ храната побрзо да се свари, а некои поради задоволство. Но, не се свесни колку штета му нанесуваат на својот организам со оваа навика.

Читај повеќе
Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]