ЗДРАВЈЕ

Третмани што треба да се избегнуваат за време на бременоста

Кај повеќето жени, кожата, косата и ноктите за време на бременоста изгледаат подобро од секогаш. Меѓутоа, целулитот, тој непријател на женската убавина ги напаѓа токму трудниците, а истиот проблем се случува и со стриите и испуканите капилари. Многу третмани кои би можеле да помогнат во санацијата на овие проблеми на трудниците им се забранети.

Читај повеќе

Овие цигари предизвикуваат карцином кој тешко се дијагностицира! Проверете дали ги користите!

Конзумирањето „light“ и „slim“ цигари влијае на развивање карцином на белите дробови кој тешко се дијагностицира и кој брзо напредува. Др. Огуз Килинц, член на работната група за контрола на конзумирање тутун на здружението Торкас во Турција, рекол дека конзумирањето тутун предизвикува различни болести меѓу кои и карцином.

Читај повеќе

Домашни ефикасни лекови за лечење на грипот

Против висока телесна температура помагаат облозите од компири. Два до три рендани компири се рендаат заедно со лушпата, се додава една лажица оцет и добиената смеса се замотува во газа. Чорапи натопени со алкохолен оцет ја намалуваат температурата.

Читај повеќе

Телото ве предупредува: Дали се будите со отечено лице?

Можеби честопати се прашувате зошто наутро кога ќе станете, вашето лице е потечено. Ако тоа се случува секој ден, нормално е да бидете загрижени. После спиење, нормално е лицето да биде малку надуено, па дури и од навидум непознати причини. Но, иако не мора да значи дека е во прашање нешто сериозно, во никој случај не треба да го занемарите ваквото отекување, особено ако се случува секој ден. Ова се дел од причините заради кои може да дојде до забележливо отекување на лицето: 1. Сте изеле премногу солена храна Ако пред да легнете, сте јаделе храна која содржи голема количина натриум, тогаш не е чудно што лицето ви е отечено. Преголемата количина на сол ги задржува течностите во телото, што предизвикува подуеност. 2. Сте пиеле алкохол пред спиење Алкохолот доведува до дехидрација и истовремено ги проширува крвните садови, заради што може да се разбудите со отечено лице. 3. Не сте ја отстраниле шминката Отеченото лице може да се должи на алергиска реакција, предизвикана од неисчистената шминка. 4. Сте спиеле на неудобна перница Дури и перницата може да биде причина за надуено лице во утринските часови. Ако перницата е мека и главата ви пропаѓа, околу очите може да се собере поголема …

Читај повеќе

Никако не палете цигара по јадење! Еве зошто

Повеќето пушачи сакаат да запалат цигара веднаш штом завршат со јадење на оброкот. Некои тоа го прават затоа што сакаат да „помогнат“ храната побрзо да се свари, а некои поради задоволство. Но, не се свесни колку штета му нанесуваат на својот организам со оваа навика.

Читај повеќе

Научниците предупредуваат дека смртта од рак кај жените може да порасне за 60 отсто

Според најновите истражувања, во земјите кои се послабо економски развиени, се дијагностицираат и се третиираат помал број случаи на рак, во споредба со оние земји кои се добро економски развиени. Новите истражувања покажуваат дека до 2030 година, смртноста кај жените од рак може да се зголеми дури и до 60 отсто, покажува истражувањето спроведено во Париз, од страна на Американскотоздружение за рак и списанието Lanset, кое го истражува ефетктите од ова заболување.

Читај повеќе

ЕВЕ ШТО ДА ЈАДЕТЕ ОВАА ЗИМА ЗА ДА ИМАТЕ ДОБАР ИМУНИТЕТ

Поради ниските температури луѓето консумираат повеќе топлина во форма на енергија. Поради ова на секоја личност ќе им треба повеќе енергија во зимската сезона, поради што истите консумираат храна со повеќе маснотии. Како и да е би било подобро да се јаде храна која дава енергија, но има помалку калории.

Читај повеќе

Ти веројатно ја чистиш својата вагина погрешно

Сите жени се веројатно чистат нивните вагини погрешно. Еве како тоа навистина се прави. Всушност тоа не е потребно да го правите оти таа се чисти самата.  Не ги слушајте познатите личности кои ви објаснуваат како го прават тоа, оти тоа не ви е потребно да го правите.

Читај повеќе

ЕВЕ КАКО ДА СПАСИТЕ ЧОВЕК ОД МОЗОЧЕН УДАР: СОВЕТИ КОИ МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ ЗА ДА СПАСИТЕ ЖИВОТ

Кога лицето ќе добие мозочен удар, мозокот не прима доволно кислород, што доведува до одземање на мозочните ќелии. Таквата ситуација веднаш треба да се повика брза помош. Еве неколку совети како да спасите некој кој добил мозочен удар.

Читај повеќе

ВАЖНА ВЕСТ ЗА ЦАРСКОТ РЕЗ: ДЕЦАТА РОДЕНИ НА ОВОЈ НАЧИН ИМААТ ПОГОЛЕМ РИЗИК ОД…

Во споредба со децата родени вагинално, децата родени со царски рез имаат 40 проценти поголем ризик од вишок килограми од седмата година од животот, објавија американските научници.

Читај повеќе
Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]