Ударни вести

НАУКА

[ВИДЕО] Што се случува кога крпата ќе ја наводените во вселената!

Дали некогаш сте се прашувале како луѓето во вселената одржуваат хигиена. Дали некогаш сте се прашувале како луѓето во вселената одржуваат хигиена и ги перат своите работи? Ние не мислам на вонземјаните, него на научниците кои престојуваат во вселената и истражуваат. Научникот ја навлажнил својата крпа, и почнал да ја цеди. Неколку секунди подоцна, се случи нешто фантастично. Сето тоа погледнете го во горното видео:

Читај повеќе

Математичар пресметал до кога може да ја снема нашата цивилизација

Не треба да се верува во сè што ќе се слушне, но кога доаѓа од страна на професор, тогаш остава простор за двоумење. Доктор Фергус Симпсон од Универизтетот во Барселона е математичар кој тврди дека успеал да пресмета колкави се шансите нашата цивилизација да ја снема.

Читај повеќе

Мажите кои пијат кафе помалку страдаат од оваа смртоносна болест

Мажите што пијат многу кафе имаат помал ризик да заболат од рак на простатата. Барем така вели последната студија направена на Медицинскиот факултет на Харвард во САД, каде што научниците пронашле тесна врска помеѓу кафето и напредната фаза на ракот на простатата што е смртоносна болест.

Читај повеќе

ВИДЕО: ЕВЕ ШТО СОНУВААТ СЛЕПИТЕ ЛУЃЕ

Луѓето кои се слепи од раѓање или го изгубиле својот вид до 3 или 4 години, сонуваат визуелни слики, но во својте соништа тие умеат да зборуваат, слушаат, чувствуваат, мирисаат и вкусуваат. Луѓето со оштетен слух и вид сонуваат, иако многу се уверени дека нивните соништа барем малку се разликуваат од нашите. Слепите луѓе исто така гледаат во соништата слики, како и секој поедини детал, само на подруг начин.

Читај повеќе

Реј Курцвејл: до 2030 ќе станеме супер интелигентни киборзи

За многумина, киборзите се негативците во научно фантастичните филмови од кои ни пролазуваат морници секогаш кога ќе помислиме дека би можеле да ги направиме во иднината. Но, што ако ви кажам дека во не толку далечната иднина дури и ние би можеле да станеме киборзи? Да, буквално секој од нас.

Читај повеќе

НАЈОБРАЗОВАНИОТ ЧОВЕК КОЈ ВО 6. ВЕК ЖИВЕЕЛ ВО РИМСКОТО ЦАРСТВО БИЛ РОДЕН ВО СКОПЈЕ

Дали знаете кој бил најумниот човек кој живеел во Римското царство во 6 век? И зошто е толку важен? И зошто неговото име го носи и Правниот факултет на скопскиот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“? И дека е роден на само 20 километри од центарот на денешно Скопје? Се разбира сиве овие податоци се одамна познати на научната јавност, но сега од поинаков агол ќе го претставиме неговиот лик и местото каде бил роден. Поточно, низ очите на оние кои го истражуваат неговотот родно место, археолозите. Јустинијан Први, е името на еден од најважните владетели на Источното римско царство, според некои, можеби и најважниот, особено поради неговиот придонес кој се рефлектирал и во модерното време. Роден е во Теуресиум, на 11 мај 483 година, а починал во престолнината, Константинопол, на 14 номеври 565 година.

Читај повеќе

Најпознатиот светски научник тврди дека постои Бог?

Мичио Каку е теоретски физичар и еден од најпочитуваните научници на денес. Тој тврди дека нашол доказ за активноста на силата „што владее со сé.“

Читај повеќе

Научниците во паника: Бубашвабите мутираат

Една врста на бубашваби во Европа еволуирала и на тој начин би пробале да ги надмудрат замките кои луѓето им ги поставуваат за да ги уништат. Научниците откриле дека овие мутанти имаат реорганизирано чувство за вкус, така што сега глукозата која обично за нив има блав вкус сега има горки вкус. Истражувачите од Универзитетот Северна Каролина пред 20 години забележале дека поединечни служби за истребување на штеточини не можат да се изборат со бубашвабите затоа што не сакаат да го изедат мамецот кој им е приложен. Во првиот дел од експериментот научниците на гладните бубашваби им понудиле две врсти на храна- путер од кикирики и џем со висока содржина на глукоза. Мутантите бубашваби првин одат кај џемот, го пробуваат а потоа згадени од вкусот навалуваат на путерот од кикиритки. Причина за тоа е следната: Ќелиите кои нормално реагираат на горчлив вкус, сега реагираат на глукоза, што значи дека за бубашвабите мутанти сега џемот има горчлив вкус. Извор: sky.mk

Читај повеќе

Македонскиот тим го освои првото место на натпреварот на НАСА

Македонскиот тим, составен од Филип Димитровски, Костадин Лазаров, Дарко Тодоровски и Филип Макрадули, успеа да го освои првото место на глобалниот натпревар на НАСА – „NASA Space Apps Challenge“, со 48.195 гласови.

Читај повеќе

ФОТО: 15-годишно момче го откри изгубенијот град на Маите

15-годишно момче со име Вилјам кој што е од Канада го откри изгубенијот град на Маите со проучување ѕвездени мапи и користејќи го познтиот сервис Гугел Мапс, со тоа оваа момче е најмлдиот архолог во светот. Видете го сето тоа испод во долните слики:

Читај повеќе
Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]