Ударни вести

ЖИВОТ

Внимавајте: Овие 9 работи во вашиот дом треба секојдневно да ги чистите

Секој сака да има чиста и уредна куќа, ама не секој е во можност секојдневно да помине неколку часа во чистење. Но, без разлика колку обврски имате, постојат одредени работи во вашиот дом на кои треба да им обрнете повеќе внимание од другите. Погледнете ги овие 9 предмети во домаќинството кои не би требало да ги оставите нечисти ниту еден ден.

Читај повеќе

Пет нешта кои мажите ги прават кога се вљубени

Стабилниот маж знае да ја цени љубовта на својата партнерка, а тоа најмногу се гледа од неговиот однос на поддршка и почитување. Дури и оние мажи кои се однесуваат како мали деца, пред вистинската жена го менуваат своето однесување и полека легнуваат на брашното.

Читај повеќе

Обратна психологија на жените: Вака се врти маж на мал прст

Не за џабе се вели: „Мажот е главата на семејството, но жената е вратот”. Таа е таа која има способност да ја врти главата како сака и без која главата не би стоела гордо исправена. „Не ме сакаш!” Признајте дека и вие викате така! Секогаш кога жената сака да го убеди мажот да направи нешто, оди со најподмолниот можен начин а тоа е набивање грижа на совест.

Читај повеќе

Која е најдобрата возраст за да станете мајка?

Раѓањето и одгледувањето дете е скапоцен животен момент што носи среќа, но и многу предизвици и грижи, без разлика на возраста. Дали сте се запрашале кое е вистинското време да се остварите како мајка? Новото истражување покажува дека забременувањето по 35-годишна возраст има свои предности.

Читај повеќе

12 реченици кои се забранети за време на љубовна расправија

Љубовните караници се значајно парче од сложувалката наречена врска. И партнерите со најхармонични односи понекогаш навлегуваат во конфликтната зона. Во зависност од пристапот, кавгите може да влијаат стимулирачки и да ја зајакнат врската, или пак, да го поплочат патот до неминовна разделба.

Читај повеќе

Зошто жените сакаат мажи со брада?

Често може да се слушне дека жените се жалат на брадата од својот избраник затоа што таа ги гребе, но сепак со истражувањата е докажано дека дамите не сакаат свежо избричено лице. Порано мажот со брада беше симбол за мудрост, а научниците тврдат дека истиот факт важи и до ден денешен…

Читај повеќе

20 совети од еден од најдобрите психолози во светот

Следните 20 совети од д-р. Михаил Литвака, психотерапевт и психолог кој го разви системот „Психолошки аикидо“, ќе ви помогне во решавањето на многу животни ситуации…

Читај повеќе

10 причини зошто не ја добивте работата за која аплициравте

Барањето работа во денешни услови е како барање игла во сено. Многу ретко можете да најдете отворено работно место кое заслужува со сите сили да се обидете да го добиете. Но, дури и кога ќе го најдете, шансите дека ќе ви се насмевне среќата и дека ќе станете среќно вработена се многу мали.

Читај повеќе

10 илегални работи кои се во некои земји легални и нормални

Ние сме прилично сигурни дека некои од овие закони треба да се воведе во нашата земја. Некои од нив се сосема бизарни, а можеби и не ги разбираме доволно, но некои се многу логични треба да се воведат во нашата земја.

Читај повеќе

Кој пасош ви врши најмногу работа – Листа на најмоќните, Америка не ни меѓу првите 30, а колку вреди Македонскиот?

Најновиот извештај на конуслтанската компанија „Nomad Capitalist“, шведскиот пасош е најмоќен во светот. Пасошите се рангирани според безвизниот режим, меѓународните даноци и граѓанските слободи. Имате бесплатно здравствено осигурување и школување на факултет, потоа платен годишен одмор и најдолг животен век во Европа. Тогаш како што пишува во извештајот на „Nomad Capitalist“ вие имате среќа да поседувате шведско државјанство и да го имате најмоќниот пасош во светот. Според истражувањето оној кој поседува шведски пасош може без виза да посети 176 земји во светот и има можност да работи во странство без притоа да плаќа данок дома. Исто така оваа земја ги доби највисоките оценки во врска со личните слободи, слободата на медиумите… Од 199 земји колку што се анализирани во истражувањето на „Nomad Capitalist“, Шведска е на првото место, а меѓу првите десет се Белгија, Италија, Шпанија, Ирска, Финска, Германија, Данска, Швајцарија, Луксембург. Интересно Велика Британија е на 16-то место, а САД не се ниту меѓу првите 30 (35 место). Според ова истражување Македонија е на 76-то место заедно со Црна Гора, а од земјите од регионот најдобро котира Словенија (35-то место исто како и САД), Хрватска (49), Србија (73), Босна и Херцеговина (85), Косово (184). крај/мф/нц Извор: reporter.mk

Читај повеќе
Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]