Ударни вести
Насловна / СПОРТ

СПОРТ

Велес домаќин на силен меѓународен футсал турнир

Учествуваат Македонија, Хрватска, Азербејџан и Унгарија, се игра последниот викенд од март Следниот викенд од 24-26 март,  Велес ќе биде домаќин на силен меѓународен турнир во футсал. Учествуваат  репрезентациите  на  Македонија, Хрватска, Азербејџан и Унгарија а организатор е футсал екипата на КФМ Велес.  Натпреварите ќе се играат во салата Гемиџии.

Читај повеќе

Лино е веќе минато – кој ќе ја продолжи „преродбата“ во македонскиот ракомет?

Заврши десет месечната авантура на Лино Червар како селектор на македонската репрезентација. Вториот хрватски стручњак на нашата клупа ќе остане запаметен по иновацијата на системот седум против шест, кој го усоврши и го примени на Светското првенство во Франција, каде Македонија ја мина групата во Мец, но загуби во осминафиналето во Албервил од Норвешка.

Читај повеќе

Кратовска футсал мајсторија стана вистински хит на интернет и го обиколи Балканот (Видео)

Големите футсал мајстори Фалкао и Рикардињо се оние кои најчесто се наоѓаат во центарот на вниманието кога се во прашање магиите во овој спорт, но дека и Македонија има свои затскриени таленти кои знаат да направат бравура со топката најдобар доказ ни е последното видео кое ни пристигнува од Кратово.

Читај повеќе

Рио 2016 – Шест месеци подоцна

Проклетството на Олимписките игри не е ништо ново, а само повторно доби на популарност минатото лето пред ОИ во Рио кога се појавија слики од запуштените олимписки борилишта во Атина и нејзината околина. По тие фотографии од Атина беа објавени уште неколку галерии со слична содржина, само збогатени со нови документирани олимписки објекти во распаѓање од дел од останатите летни и зимски олимписки игри.

Читај повеќе

Се шири семејството на Новак и Јелена: Славната двојка има ГОЛЕМА ВЕСТ!

Најголемиот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе стане татко по вторпат. Јелна е во вториот месец од бременоста, а до породувањето ќе престојува во Монте Карло, пишуваат српските медиуми. -Кога дозна дека повторно ќе стане татко, Новак беше надвор од контрола.

Читај повеќе

(ФОТО) Овој момент оди во историјата: Многу моќ на една фотографија – Кирил Лазаров во друштво на светската жива легенда!

На официјалниот Фејсбук профил на македосната ракометна ѕвезда Кире Лазаров, осамна фотографија која превизвика лавина од коментари и позитивни реакции. Имено, македонските ракометари кои настапуваат во Барселона ја искористија уникатната можност да го овековечат моментот со неповторливиот фудбалер Роналдињо.

Читај повеќе

Клоп откри што му дофрли на судијата по промашениот пенал на Диего Коста!

Екипата на Ливерпул синоќа не успеа да слави домашна победа над уште еден ривал за највисок пласман. Од „Енфилд“ со голем бод си замина Челзи, но „сините“ имаат за што да жалат, бидејќи можеа да го освојат целиот плен, доколку Диего Коста во финишот од мечот го реализираше ударот од 11 метри.

Читај повеќе

По трет пат на врвот – Кире Лазаров прв стрелец на СП во Франција

Кире Лазаров е најдобриот стрелец на 25.Светско првенство во Франција. Со 50 гола на шесте натпревари што ги одигра македонската репрезентација на овој мундијал, Лазаров беше недостижен за конкурентите, иако дел од нив и по три натпревари повеќе.

Читај повеќе

ШТО ИГРАТЕ, КУ*АЦ ИГРАТЕ: Червар им се развика на ракометарите (ВИДЕО)

Македонската ракометна репрезентација вчера го продолжи патот на Светското првенство во Франција по освоениот бод против екипата на Исланд.

Читај повеќе

БЕЗ ДЕКИ ПРОТИВ НОРВЕШКА: Манасков има скинат мускул

Проблеми за Червар пред дуелот од осмина-финалето бидејќи нема да може да смета на првиот избор на лево крило Гоце Ојлески ќе биде единствениот ракометар на позицијата лево крило за дуелот против Норвешка бидејќи Дејан Манасков има скинат мускул и нема да може да игра во осмина-финалето.

Читај повеќе
Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]