ИНТЕРНЕТ

Нова промена на „Фејсбук“- корисниците револтирани

Корисниците на најголемата социјална мрежа во светот се повторно револтирани од промените на страницата. Од вчера на „Фејсбук“ е достапна оцијата „Stories“ во Ирска, а во следниот период ќе стане достапна и во другите земји.

Читај повеќе

Текстот за велешката легенда Љубе Џипунот се најде во топ 10 на најчитани текстови за 2016 година

Ти реков ми рече е нај влијателна велешка веб страна и е најдобро ранкувана велешка веб страна на фамосниот сервис Алекса во Македонија. Ова се најпрочитани текстови на ти реков ми рече кои беа во 2016 година објавени: 

Читај повеќе

Гласајте за Велес Прес и држете среќа

Како секоја година и оваа година во Македонија ќе бидат од страна на Медија Солушен изабрани најдобри сајтови за 2016 година во повеќе категории. Пред повеќе денови беа номинирани Македонски сајтови кој ќе ае борат ѕа првите три места во секоја категорија.

Читај повеќе

ПРВПАТ ВО ИСТОРИЈАТА: На интернет повеќе се пристапува од телефони отколку од компјутери

Голем момент за глобалната мрежа како феномен на 21 век Првпат во историјата повеќе луѓе во светот на интернет пристапуваат преку мобилни уреди отколку преку своите компјутери. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето на компанијата „Стат каунтер“ која ја прати дистрибуцијата на интернет-сообраќајот.

Читај повеќе

ФЕЈСБУК ИМА СКРИЕНА ОПЦИЈА: Еве како да ги пронајдете „невидливите“ пораки што ви ги испраќаат (ВИДЕО)

Се работи за едноставен, а многу корисен трик Се чини дека луѓето од Фејсбук секогаш се обидуваат да најдат начин за подобрување на својата платформа, со цел на корисниците да им понудат што подобра услуга. Но, понекогаш, промените се премногу скриени за секојдневните корисници, а тоа може да претставува проблем.

Читај повеќе

КАКО ТАЈНО ДА СЕ ДОПИШУВАТЕ СО НЕКОГО НА МЕСИНЏЕР-ОТ НА ФЕЈСБУК?

Фејсбук овозможи испраќање и примање на тајни пораки. Кога ќе ја вклучите оваа опција, само на уредот на кој сте ја активирале ќе ви стигнува известување за тие пораки, а може да определите за колку време пораката сама ќе се избрише. Како да направите тајно да испаќате пораки?

Читај повеќе

Постелнини со Вашите омилени фудбалски клубови

Постојано гледам низ интернетот разновидни реклами, но конечно налетав на нешто што навистина би дал пари и би го купил. Мислам дека секој од вас го имате истото мислење, а за резервација на постелнина од вашиот омилен клуб кликнете на наредниот линк: Нарачки за постелнини – Фудбалски Клубови

Читај повеќе

Yahoo потврди хакирање на нивната мрежа – украдени податоци од 500 милиони корисници

Информации за случајот почнаа да излегуваат оваа недела, па се очекуваше Yahoo да излезе со официјално соопштение. Тие тоа го направија и потврдија дека при крајот на 2014, нивната мрежа била цел на хакерски напад преку кој биле украдени податоци за најмалку 500 милиони корисници. Од компанијата исто така истакнуваат дека веруваат дека нападот бил направен од „страни спонзорирани од државата“. Ваквите напади кои се поддржани од државите, односно властите се се’ почести, а тоа на сите им е јасно по познатите откритија на Едвард Сноуден.

Читај повеќе

ОТКРИВАМЕ: Како Google заработува, а како можете и Вие!

Сигурно сте слушнале за Google Adwords, Google Fiber и Google Play. Овие, како и останатите сектори на Google, му овозможија на овој гигант да во првиот квартал во 2016 година оствари приход од неверојатни 20.35 милијарди долари, што е 17% повеќе во однос на истиот период минатата година.

Читај повеќе

Интернетот прегоре – Путин на покана на Цеца доаѓа на роденденот на Анастасија?

Миленичката на Цеца, нејзината ќерка Анастасија Ражнатовиќ наскоро ќе го прослави својот 18 роденден. За забавата која таа ја подготвува сите зборуваат на големо. Како што е и најавено, таа ќе биде подобра и поголема и од прославата на Вељко… Сите во исчекување на полнолетството на Анастасија, дури искреираа и група на Фејсбук во која целиот регион се шегува со тоа што треба да и се купи на миленичката на Цеца. Меѓутоа ова ја надмина и оваа група. Имено на интернет се појави фотографија од тикет од обложувалница на кој некој за доаѓањето на Путин на полнолетството на Анастасија уплатил 1.000 динари. Сумата која овој човек може да ја добие е неверојатни 4.900.000 динари.

Читај повеќе
Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]