Ударни вести

ХРАНА

Највкусното нешто: Рецепт- тополо ладно колач

Нема гурман кој може да му одолее на топло ладното колаче. Се што треба да направите е да одвоите 15 минути за да ги израдувате своите најблиски со овој десерт.

Читај повеќе

Каква боја се јагодите? Нова оптичка илузија која го полуде Интернетот!

По периодот на прочуениот “фустан” околу чија боја се расправаа милиони луѓе, на Интернет се појавија многу оптички илузии кои успеаја да си поиграат со нашите умови. Еве уште една. Што мислите, каква боја се јагодите на оваа фотографија?

Читај повеќе

Паметна, привлечна: Со НЕЈЗИНИОТ АТРИБУТ, водителката на Брза кујна ќе ве остави без зборови (фото)

Убавото лице на македонската водителка на Брза кујна имате прилика да го гледате секој ден на Сител телевизија во 17часот. Како пред камерите, така и зад нив Александра Пановска изгледа прекрасно.

Читај повеќе

СЛЕДНИОТ ШЕЌЕР МОЖЕ ДА БИДЕ ПРОТЕИН?

Барајќи постојана алтернатива на белиот шеќер, доаѓаме до една протеинска молекула која може да ви го задоволи апетиток за благо, без сите негативни ефекти на рафинираните и артефициелните засладувачи… Одамна му пресудивме на белиот шеќер како главен виновник за вишок килограми, појава на епидемијата на обезност, инсулинска резистенција, дијабетес мелитус, метаболичен синдром.

Читај повеќе

ОВИЕ МЕШУНКИ СЕ ОДЛИЧЕН ИЗВОР НА ЖЕЛЕЗО И ПРОТЕИНИ. ЕВЕ ЗОШТО ТРЕБА ДА ГИ ЈАДЕТЕ

Леблебијата е одличен извор на протеини и железо. Комбинацијата на калциум и калиум во листот на леблебијата е многу поголем од спанаќот и зелката, додека составот на железо, цинк, бакар е приближно ист.  Го намалува холестеролот – во овие мешунки има и магнезиум, кој е клучен фактор за регулирање на притисокот, контролирање на работата на срцето, врзување на калциумот за коската, како и намалување на нивото на холестерол. Леблебијата има низок гликемиски индекс, така да може да помогне во стабилизација на нивото на шеќерот во крвта. Леблебиите лесно се варат и помагаат кај проблеми со пробавниот систем и на луѓе кои патат од синдром на иритабилно црево. Доколку редовно се јадат, овие мешунки може брзо да го намали холестеролот.

Читај повеќе

КОГА ЌЕ ГО ПРОЧИТАТЕ ОВА, НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА ЈА ФРЛАТЕ ВОДАТА ОД СВАРЕНИТЕ ТЕСТЕНИНИ

Сите го правиме тоа, но е многу погрешно и непромислено! Никогаш не треба да ја фрламе водата во која сме вареле шпагети, макарони, јуфки или тортелини, а еве и зошто е тоа така. Верувале или не, таа може да биде совршен додаток или сос за тестенините кои сте ги свариле. Поради составот и боите кои ги прима при варењето, се нарекува и течно злато.

Читај повеќе

10 намирници кои создаваат зависност како дрога!

Зависноста од храна очигледно е реална и крајно нездрава, а ова се штетните намирници кои се опасни како и дрога. Судејќи по мислењата на стручњаците, луѓето би требало да избегнуваат масни и калорични намирници бидејќи тие можат да создадат зависност и да ги упропастат здравјето и линијата.

Читај повеќе

ОВАА ТОРТА СТАНА ХИТ: Од надвор фантастична, а од внатре… (ВИДЕО)

Сме виделе секакви торти, но се чини дека оваа шарена торта го зазема првото место! Самиот изглед на тортата е фантастичен, а бидете сигурни дека децата ќе се радуваат кога ќе видат што има во внатрешноста… Погледнете во што е финтата и како да ја направите:

Читај повеќе

Варени, печени, пржени – ако ви здодеа од овие компири пробајте го ова!

Компирите се омилено јадење на сите генерации, но ако веќе ви здодеа од пржени, варени, печени компири, пире…ова е решението за вас.Направете чипс рози од компир со кои ќе ја покажете и вештината за готвење, и креативната страна.

Читај повеќе
Поддржете го Veles Press со кликнување на лајк close[x]